I WSZYSTKO JASNE

Planując remont i nową kuchnię, czy nawet rozważając budowę domu, musimy przemyśleć odpowiednio kwestie związane z elektryką. Dlaczego odpowiednie oświetlenie w kuchni jest takie ważne? Które oświetlenie wykona dla mnie stolarz, a które budowlaniec? Jak wpływ na komfort mieszkania ma oświetlenie?

W kuchni, zależnie od potrzeb, możemy wyróżnić kilka typów oświetlenia: oświetlenie ogólne sufitowe, czyli np. zwisające z sufitu po środku pomieszczenia, oświetlenie punktowe w zabudowie gk lub podobnej, oświetlenie stołu lub wyspy,oświetlenie podszafkowe w formie punktowej lub liniowej.

Niestety w ferworze walki z projektem lub remontem, często zapominamy, że w zasadzie każde z nich będzie nam potrzebne. Dlaczego każdy typ jest taki ważny?

OŚWIETLENIE SUFITOWE OGÓLNE – oświetli całą kuchnię, służy do pobieżnego korzystania z urządzeń, wzięcia czegoś z lodówki, ale generalnie włączamy je zawsze po zmroku i póki w tej kuchni jesteśmy, jest włączone. Włączymy je łącznikiem przy drzwiach przy wejściu, a wszelkie instalacje zapewni nam elektryk.

źródło: habituallychic

OŚWIETLENIE SUFITOWE PUNKTOWE – wspomagające oświetlenie ogólne, nadające odpowiedni nastrój i wyraz estetyczny. Najczęściej montowane w zabudowach gk, które powstały w wyniku zabudowy np. wentylacji czy obniżenia sufitu. Najczęściej łącznik znajduje się w zestawie z oświetleniem ogólnym przy wejściu, a instalacje także przygotuje elektryk.

źródło: DUALE studio produkcji mebli

OŚWIETLENIE STOŁU lub WYSPY – bardzo ważne, choć często pomijane lub nieodpowiednio usytuowane. Jest to zazwyczaj ozdobna lampa zapewniająca światło podczas posiłku, często zwisająca dosyć nisko. Pozwala na wygodne jedzenie i przeglądanie talerza np. w poszukiwaniu ości :) W mieszkaniach, gdzie stół znajduje się w osobnej jadalni i często służy też jako miejsce spotkań rodzinnych, przyda się także przy oświetleniu wspólnych gier i zabaw. Jeżeli na wyspie usytuujemy płytę grzewczą, oświetlenie często zapewni nam znajdujący się nad nią okap. Wyprowadzenie instalacji do tego oświetlenia jest bardzo ważne, ponieważ ściśle łączy się z aranżacją. Zawczasu więc musimy zdecydować, gdzie będzie stał stół, a gdzie wyspa. Instalacją zajmie się elektryk.

źródło: beaconlighting

OŚWIETLENIE PODSZAFKOWE – prócz oświetlenia ogólnego, najważniejsze ze wszystkich. Montowane pod szafkami górnymi, służy do oświetlenia blatu roboczego i zlewozmywaka. Wszelkie inne oświetlenie przy pracy przy blacie zazwyczaj pada nam zza pleców, więc niestety rzucamy cień na nasze ręce. Za tym idzie dyskomfort, ponieważ nadwyrężamy wzrok, ból pleców, bo chcemy schylić się jak najbliżej blatu, a także bezpieczeństwo, gdyż sprzęt kuchenny, jak noże czy krajarki, wymagają uwagi. Im starsza osoba korzystająca z kuchni, tym większy problem sprawia słabe oświetlenie. Poza aspektem praktycznym, oświetlenia podszafkowe jest bardzo estetyczne. Mamy do wyboru oprawy LEDowe punktowe (do kuchni bardziej klasycznych) i w formie liniowej w listwie (bardziej nowoczesne, daje więcej światła).

źródło: DUALE studio produkcji mebli

Technologia pozwala nam także na zastosowanie innych udziwnień, jak na przykład możliwość ściemniania i rozjaśniania, mryganie i migotanie, a także pełna kolorystyka RGB. Jedna z naszych klientek stwierdziła, że jej listwa LEDowa musi mieć możliwość migotania i być w wielu kolorach, ponieważ będzie rozświetlać kuchnię na święta :) Oświetlenie podszafkowe potrzebuje wyjścia przewodu elektrycznego lub gniada, np. okapowego. Może więc je bezproblemowo założyć stolarz podczas montażu kuchni. Nawet w starszych kuchniach można je domontować, jeżeli tylko znajdzie się dojście elektryczne. Oświetlenie może być włączane na kilka sposób – łącznikiem tradycyjnym kuchennym przy drzwiach (wymaga odpowiedniej instalacji), przyciskiem w samej listwie, guzikiem umieszczonym gdzieś w kuchni lub przez pilot. Pilot do tego typu oświetlenia jest szczególnie wygodny, ponieważ można go zaprogramować wspólnie z oświetleniem np. salonu czy sypialni.

źródło: DUALE studio produkcji mebli

OŚWIETLENIE NIEUŻYTKOWE – czysto ozdobne. Wyżej opisane listwy LEDowe i punktowe możemy zamontować wszędzie, np. przy cokole kuchni, przy koronie, czy w szklanej witrynie.

źródło: DUALE studio produkcji mebli

Oświetlenie podszafkowe i nieużytkowe, jako zakład stolarski możemy zamontować w każdej kuchni. Inne typy wymagają prac budowlanych i elektrycznych, ale projektowaniem naszych mebli zajmuje się profesjonalny architekt. Jeżeli dopiero planujesz remont związany z wymianą kuchni, lub zaczynasz wykańczać nowe mieszkanie, chętnie pomożemy w odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich punktów świetlnych :)

SKONTAKTUJ SIĘ

paulina@dualestudio.pl
506 057 105