polski | english | deutsch

JAK URZĄDZIĆ?

JAK CZYŚCIĆ
MEBLE NA WYMIAR?


Czyszczenie blatu kuchennego

Źródło: Image by Freepik

Jak czyścić meble na wymiar?

To pytanie zadajecie nam bardzo często, więc dla ułatwienia zebraliśmy nasze rady w jeden artykuł.

Temat czyszczenia i dbania o meble należy zacząć od tego, że każdy materiał rządzi się swoimi prawami. Co jeszcze warto wiedzieć? 🤔 Czyszczenie wodą i płynem do naczyń/szyb jest OK dla wszystkich materiałów poniżej, a inne środku należy przetestować zanim się na dobre zacznie sprzątanie 😉

Jak czyścić blaty laminowane?

Blat laminowany to najpowszechniejszy rodzaj blatu, ale też najbardziej budżetowy. Dobrze wygląda, ale jego wielkim wrogiem jest WODA 💧 Dlaczego? A no dlatego, że pod warstwą laminatu mamy od razu rdzeń wiórowy, który jak każde drewno, wodę bardzo wsiąka i... po prostu puchnie. Jeżeli laminat jest ciągły i nieuszkodzony, nie mamy się czym martwić. Ale przy miejscach wycięcia otworów w blacie laminowanym, w miejscach przecięcia ich (np. w narożniku) ta ciągłość jest przerwana i trzeba jej pilnować w szczególności, czyli nie zalewać i od razu wycierać wodę. To samo tyczy się uszkodzeń mechanicznych, czyli dziur zrobionych np. nożem.

To miejsce pilnuj szczególnie!⬇

Łączenie blatów laminowanych

Źródło: DUALE meble na wymiar

Jak czyścić fronty laminowane?

To ten sam typ materiału co blaty laminowane, więc wszystko co powyżej!

Zabudowa z frontami laminowanymi

Źródło: DUALE meble na wymiar

Jak czyścić fronty lakierowane?

O frontach lakierowanych pamiętamy przede wszystkim, że są stosunkowo (w porównaniu do innych materiałów) delikatne, więc uważamy na uderzenia.

Zabudowa z frontami lakierowanymi

Źródło: DUALE meble na wymiar

Jak czyścić fronty akrylowe?

Bardzo ważna zasada - nie czyścimy frontów akrylowych przez 3 dni od zdjęcia folii zabezpieczającej! W tym czasie powłoka akrylowa się utwardza i jest szczególnie narażona na zarysowania.

Zabudowa z frontami akylowymi

Źródło: DUALE meble na wymiar

Jak czyścić blaty z laminatu kompaktowego?

Nasza perełka, blaty z laminatu kompaktowego, podobnie jak blaty z konglomeratu i granitu, są wodoodporne. 🤩 Przy tego typu materiałach trzeba szczególnie uważać na produkty kwasowe, które mogą zmatowić powierzchnię a także na żywność, która farbuje. Jeżeli zostawimy za długo plamę po winie, herbacie, cytrynie, może zostać odbarwienie. Może, ale nie musi, efekt będzie zależał od wzoru i koloru, więc czasem warto temat potestować.

Dobra wiadomość jest taka, że te blaty są całkowicie wodoodporne, więc nie trzeba się martwić o łączenia

Łączenie blatów kompaktowych

Źródło: DUALE meble na wymiar

Jak czyścić drewno i fornir?

Drewno i fornir, czy to na frontach czy na blacie, nie lubią wody, gorąca i kolorowego jedzenia. Pilnujemy więc przed wszystkim w zasadzie, ciesząc się pięknym i naturalnym wyglądem 😉 Dużą zaletą jest możliwość zeszlifowania uszkodzenia i ponownego zalakierowania. Pamiętamy też o regularnym olejowaniu blatu olejowanego.

Szafka RTV z forniru dębowego

Źródło: DUALE meble na wymiar